Zkrácená forma AT

Ke zkrácené formě AT přistupujeme po zvládnutí nácviku všech sedmi cvičebních kroků. Možná se Vám stalo již v předchozím cvičení, že se objevily některé pocity jakoby v předstihu. To je známkou dobře postupujícího nácviku, signálem k možnosti zkrácení.

Tato forma AT opět zahrnuje všech sedm postupných kroků, vše ale plyne rychleji a na konci nedochází k rekapitulaci všech nacvičovaných pocitů. Cvičení opět končí aktivizací organismu.

Pro didaktické účely ho uvádíme i v tištěné formě. Cvičení opět končí aktivizací organismu:

Zkrácená forma AT

Pohodlně se položte, zavřete oči, nadechněte se, zadržte dech, napněte svaly celého těla, teď pomalu vydechujte a uvolňujte se. Celé tělo se uvolňuje, obě ramena, obě paže od ramen až po prsty, obě dolní končetiny, trup, krk, i obličej.

Uvolněné tělo těžkne, tíha v obou ramenech, pažích, ztěžkly obě dolní končetiny, celý trup i hlava, jako byste se bořili do podložky, na které ležíte, jakoby Vás to tam táhlo. Je to příjemné.

Teplo v končetinách, teplo v obou pažích, od prstů až po ramena, obě paže jsou teplé, prohřáté. Teplo v obou dolních končetinách. Teplo, příjemné teplo v obou dolních končetinách.

Klidně, volně Vám to dýchá, jakoby samo od sebe, vzduch klidně necháváte proudit do hrudníku i do břicha. Klidně to dýchá.

Klidný tep, Vaše srdce pracuje klidně, pravidelně a spolehlivě, a vy vnímáte svůj tep, tep Vašeho srdce.

Pociťujete teplo v břiše, v celé dutině břišní se šíří příjemné teplo, teplo v břiše.

Vaše čelo je chladné, příjemný chlad na čele a na spáncích, chladné čelo jako byste cítili chladný vánek, větřík.

Cítíte se příjemně, klid, vyrovnanost, sebejistota, vnitřní síla.

Teď se připravte na konec cvičení. Až se Vám bude chtít cvičení ukončit, tak se zhluboka nadechněte, vydechněte, otevřete oči a posaďte se. Energicky se protáhněte, zacvičte si pažemi, cítíte v sobě klid, vyrovnanost a současně energii.

Výše uvedený text je součástí nahrávky, kterou si můžete stáhnout zde.