Nájezd na proud nebo výjezd z proudu na stranu zadáka v našem případě znamená, že následné otáčení lodě je prováděno na tu stranu, kde pádluje zadák.
Posádka rozjíždí loď a vede ji šikmo k rozhraní proudu. Při nájezdu na rozhraní je nutné kánoi naklonit tak, aby dno směrovalo proti síle proudu ve směru jízdy kánoe (dovnitř oblouku). Náklon je tím větší, čím je větší rozhraní (čím je větší rozdíl rychlostí mezi zpětným proudem a zpětným proudem, tzv. „vracákem“).
|
|
Spustit
video
|
Naklonění lodě provádí zadák tím, že přenese váhu těla na svou stranu a široký záběr od zádě vede co nejdále od boku lodě s výrazným vykloněním trupu nad vodu. Úhel nájezdu závisí na situaci, provádí se většinou v rozmezí 40 – 70°. V okamžiku přejezdu rozhraním by měl mít háček trup mírně vytočen do směru točení lodě s pádlem připraveným na záběr od špičky. Ten by měl provádět až v proudu. Zadák může k otáčení lodě použít i závěs, nebo kombinaci širokého záběru se závěsem. Po celou dobu je nutné udržovat náklon lodě. Zrušení náklonu se provádí v momentě, kdy špička lodi směřuje po proudu, a ruší se většinou záběrem vpřed. Je výhodné naučit se provádět záběr vpřed (po širokém závěru nebo závěsu) bez vytažení pádla z vody, protože v tomto případě má zadák loď neustále pod kontrolou.
|