Fáze zahájení oblouku – využíváme pohybové činnosti z přechodové fáze, tj. dokončení pohybu těžiště těla ve vertikálním směru, opuštění oporového postavení hole, osa pánve je kolmá na podélnou osu lyží. Tato činnost vede ke zrušení rotačního impulsu pánve, a ke změně směru jízdy. V okamžiku, kdy je těžiště těla ve vertikálním směru nejvýše, zahajujeme aktivní pohyb pánve a kolen dovnitř a dopředu budoucího oblouku s kompenzačním odklonem trupu (těžiště těla se začíná snižovat). Pokračuje výměna boků (vnitřní bok a vnitřní lyže se pohybují vpřed) a je dokončeno přenesení hmotnosti těla na vnější lyži.
Fáze vedení oblouku – pokračujeme v předchozí pohybové činnosti, tj. pohyb kolen a pánve dovnitř a dopředu budoucího oblouku za současného vysunutí vnitřní lyže vpřed (čímž dokončíme zrušení rotačního impulsu pánve zahájeného v přechodové fázi). Vedoucí lyží v oblouku je lyže vnější, kterou vedeme po její vnitřní hraně. Dále pokračuje plynulé snižování těžiště těla. Vnitřní bok a vnitřní lyže jsou mírně předsunuté. V průběhu snižování těžiště těla dochází k pohybu vnější paže s vykývnutím hole šikmo vpřed.
Fáze ukončení oblouku – dokončení snížení těžiště těla, výrazným přikloněním kolen a pánve ke svahu (lyže postaveny na hranách) a protirotačním postavením trupu přibrzdíme (brzdivé sunutí lyží po hranách). Přibrzdění ukončíme zahraněním lyží a zapíchnutím hole do sněhu.
Přechodová fáze mezi oblouky – začíná odrazem z hran lyží směrem nahoru a šikmo vpřed ve směru budoucího oblouku, dochází ke zvyšování těžiště těla. Odraz je doplněn částečným rotačním impulsem pánve a oporou o hůl, což usnadní odlehčení lyží. Současně zahajujeme přenášení hmotnosti těla ze zatížené na odlehčenou lyži, které je doprovázeno aktivním pohybem budoucí vnitřní lyže a vnitřního boku vpřed. |