Charakteristika současného fotbalu

Charakteristika současného fotbalu
Současný fotbal se stal významným jevem nejen ve sportovním, ale i v globálním celospolečenském životě na celém světě. Z pohledu moderního fotbalu se za „kolébku fotbalu“ považuje Anglie od poloviny 19. století. Několik anglických klubů zakládá v roce 1863 fotbalovou asociací a jsou přijata první oficiální pravidla fotbalu. V roce 1904 je založena Mezinárodní fotbalová asociace – Féderation Internationale de football Association (FIFA) a v roce 1930 se v Uruguay koná první mistrovství světa. V současné době má FIFA 209 členských národních asociací sdružených do šesti regionálních konfederací podle světadílu (Evropa, Afrika, Jižní Amerika, Severní Amerika, Asie, Austrálie a Oceánie).
Český fotbal se začal formovat již za Rakouska-Uherska a po vzniku Československa se rozvíjel rychlým tempem a brzy získal mezinárodní úspěchy jak na klubové úrovni (AC Sparta Praha, SK Slavie Praha, Slovan Bratislava, Spartak Trnava…), tak na úrovni národní reprezentace, zvláště na Mistrovství světa 1934 a 1962 a později také v roce 1990. Dosavadním největším úspěchem československého fotbalu bylo vítězství na Mistrovství Evropy v r. 1976.
Po vzniku samostatné České republiky se začaly psát dějiny samostatného českého fotbalu, který v organizované a soutěžní podobě zastřešuje Fotbalová asociace České republiky (FAČR), která je členem evropské fotbalové asociace UEFA a světové fotbalové asociace FIFA. České reprezentační mužstvo se výrazně prosadilo již na Euro 1996 v Anglii (finále) a na Euro 2004 v Portugalsku (semifinále). V mládežnických reprezentacích se Český národní tým do 21 let stal v r. 2002 mistrem Evropy. Postupný růst zaznamenává také ženský fotbal pod patronací FIFA a národních svazů.

1.1 Funkce fotbalu
Všechny formy profesionálního, poloprofesionálního a amatérského soutěžního i nesoutěžního fotbalu podporují a plní nejen významné sportovní, výchovné a zdravotní cíle, ale i společenské, kulturně-vzdělávací, ekonomické, včetně funkce prevence proti drogám, rasismu, kriminalitě a jiným negativním jevům v soudobém světě.
Základním mottem zastřešujících orgánů a organizací v domácím i mezinárodním měřítku je skutečná péče o fotbal, jak k tomu vyzývá slogan UEFA („We care about fotbal“).
S podporou FIFA, UEFA a dalších institucí se prosazují různé programy a projekty k podpoře fotbalu pro všechny (tzv. Grassroots football) a také pro tělesně i psychicky postižené občany (fotbal amputářů, fotbal sluchově, mentálně i zrakově postižených apod.).
Právě různé formy a metody tzv. Grassroots football mají v našem fotbalovém hnutí velkou tradici a v mnoha směrech sloužily a mohou sloužit za vzor i v jiných zemích. Velkou roli v této oblasti hrají také různé modifikované formy klasického fotbalu mezi týmy nejrůznějších věkových, sociálních a profesních složení (futsal, malá kopaná, plážový fotbal, sálová kopaná apod.)

1.2 Principy fair-play
Posun k prohloubení všestranné péče o fotbal souvisí také s uplatňováním principů fair-play ve všech fotbalových soutěžích (včetně těch nejprestižnějších jako je MS, ME či Champions League nebo Pohár UEFA), ale také při řízení, vedení a kontrole fungování fotbalových klubů a svazů.

1.3 Mládežnický fotbal
Základem a zdrojem organizační struktury fotbalu je mládežnický fotbal a celý systém výkonnostního a amatérského fotbalu, který se u nás hraje téměř v každé obci. Z této územní pyramidy čerpají i profesionální kluby a mládežnické reprezentace, které těží z dlouholetých tradic péče o fotbalovou mládež obecně a o fotbalové talenty zvláště. Svědčí o tom také promýšlený systém sportovních tříd (ST), sportovních center mládeže (SCM) a fotbalových akademií.

1.4 Profesionalizace, komercializace a moderní technologie fotbalu
Profesionalizace a komercializace fotbalu se dostala na nejvyšší úroveň v dějinách fotbalu a má tendenci nadále růst. Díky příjmům z prodeje přenosových práv televizním společnostem a výnosným obchodním smlouvám se profesionální fotbalová mužstva řadí mezi nejlépe placené sportovní týmy na světě. Rovněž vliv moderních technologií a multimediálních komunikačních sítí a kanálů se do fotbalového světa promítá mnoha způsoby a ovlivňuje nejen vrcholový špičkový profesionální fotbal, ale na všech jeho úrovních, ať se již jedná o projevy aktivní, tak i pasivní (např. diváctví).
Neúměrně se rovněž zvyšují požadavky na herní výkony hráčů, což v daleko větší míře ovlivňuje vstup odborného a vědeckého potenciálu. Do fotbalu také vstupují nové moderní technologie spojené s rozvojem a kontrolou výkonností hráčů, ale také se záměrem dosáhnout větší regulérnosti samotné hry, vyšší objektivizace pravidel (např. video - technologie pro posouzení dosažení gólu).
Z mnoha důvodů se budují nová sportovní zařízení, stadióny a plochy s moderním a kvalitním umělým povrchem, které umožňují nejen kvalitní přípravu fotbalistů, kteří se chtějí věnovat fotbalu na výkonnostní či dokonce vrcholové úrovni, ale také přípravu a herní využití pro ty, kteří chtějí fotbal hrát jen dobrovolně, doplňkově či pouze pro zábavu ve volném čase.
Na pozitivním přístupu k fotbalu se podílí i školní tělesná výchova se svým systémem vzdělávání, který vysvětluje nejen různé přístupy k osvojování herních dovedností pro pohybovou a herní aktivitu pro různou věkovou a výkonnostní úroveň, ale i poznání všech jevů souvisejících s tímto významným a celospolečenským fenoménem.

PhDr. Mario Buzek, CSc. Zdenka Marvanová

vytvořil webmaster UK FTVS, (c) 2015