2. Herní výkon ve fotbale
Fotbal je týmová sportovní hra brankového typu, která má své vnitřní vztahy s pevnými zákonitostmi, které se musí respektovat a dodržovat. Základním způsobem realizace této sportovní hry je utkání. Pravidla hry a základní idea fotbalu dává této sportovní hře jednoduchou a jasnou strukturu. Účastníci utkání (hráči dvou družstev) se snaží ovládáním společného předmětu, míčem, plnit herní úkoly, které podle platných pravidel pomáhají zvítězit nad soupeřem. Družstvo, které má míč pod kontrolou a snaží se vstřelit branku je v útočné fázi hry. Družstvo, které nemá míč, plní úkoly obranné fáze hry, snaží se získat míč a soupeři zabránit vstřelit branku.
Hráči v ději utkání realizují specifické pohybové aktivity, které mají charakter individuálních, skupinových i týmových činností a jsou zaměřené na řešení specifických herních úkolů jak v útočné, tak i obranné fázi hry. Chápeme je jako, herní činnosti jednotlivce, herní kombinace, herní systémy, které mají svůj herní účel i herní záměr.
Prostřednictvím herních činností se jednotliví hráči účastní výkonu v utkání, projevují určitý stupeň způsobilosti participovat na skupinovém a týmovém výkonu. Jejich způsobilost je jednak daná individuálními herními dovednostmi, tak i kooperativními ve smyslu součinnosti, které získali učením ve vyučovacím nebo tréninkovém procesu. Jestliže hráči realizují stejné požadavky, stejné herní úkoly rozdílnou kvalitou - individuálně odlišným herním výkonem znamená to, že různě zvládli buď jednotlivé determinanty individuálního a týmového herního výkonu nebo jednotlivé stránky (faktory) herních činností.
Technická stránka - vyjadřuje způsob provedení herní činnosti v převážné míře ovlivněné specifickými koordinačními předpoklady,
Taktická stránka - jako herně intelektuální složka výkonu hráče, správným výběrem řešení transformuje techniku v herně účelné jednání,
Kondiční stránka vyjadřuje koordinačně řízené množství vynaložené síly, rychlosti, vytrvalosti při realizaci konkrétní herní činnosti zapojením jednotlivých energetických systémů (neoxidativní /alaktátový, laktátový/, oxidativní).
 Psychická stránka určuje stupeň zapojení psychických procesů (poznávací, motivační, emoční, volní) i charakter předpokladů pro jejich spuštění (osobnost hráče).

PhDr. Mario Buzek, CSc. Zdenka Marvanová

vytvořil webmaster UK FTVS, (c) 2015