Batohy

Batoh je jednou ze základních potřeb malého či velkého cestovatele. Od kvality batohu a umu, jak batoh sbalit, se většinou odvíjí spokojenost cestování. Batoh je nezbytným pomocníkem každodenního používání a užijete ho i při několikatýdenních putování. Při těchto cestách je jednou z klíčových pomůcek, proto je nutné jeho výběru věnovat náležitou pozornost. Batohy můžeme rozdělit do několika skupin. Dělení se odehrává převážně dle „litráže“ nebo účelu. Ukazatel litráže není pro výběr směrodatný, protože i na dlouhé túry lze naskládat potřebné věci do malého batohu.

Rozdělení batohů dle převažujícího účelu:

Expediční - převážně velkoobjemové batohy pro náročné akce. Objem od 80 do - 120 litrů. Větší batohy se při úplném naplnění skutečně špatně nosí. Bývají jednokomorové s horním plněním.

Turistické – batohy od 60 do 80 litrů. Vyrábí se ve variantě jednokomorové nebo dvoukomorové. Přístup mívají shora nebo z boku.

Lyžování, skialpinismus, snowboarding, horolezectví – batohy od 30 do 50 litrů, které jsou často jednokomorové s nosným systémem na lyže nebo na snowboard a mívají kapsy pro uložení lavinového setu (resp. lopaty a sondy). Pro upevnění cepínu nebo lana je batoh vybaven různými poutky. Přístup do batohu je z vrchu přes víko nebo přes zipy. Z hlediska bezpečnosti je vhodné, aby takovýto batoh měl výraznou barvu (oranžová, žlutá apod.).

Jednodenní - batohy, které se používají na jednodenní výlety s objemem okolo 30 litrů, aby se do nich pohodlně vešla svačina, pití, bunda apod.

Cyklobatohy - jsou vyráběny se speciální konstrukcí, která umožňuje odvětrávání zad. Často jsou doplněny prostorem pro Camel bag (rezervoár vody).

Městské - batohy pro každodenní používání s objemem kolem 20- ti litrů. Jsou uzpůsobeny tak, aby v nich bylo místo pro notebook či další potřeby všedního užití (tužky, peněženku, klíče apod.)

Dětské – každé dítě chce někdy vypadat jako táta nebo máma. Pro naše děti jsou vyráběny batohy, které jsou zmenšeninou dospěláckých batohů anebo mají tvar oblíbených zvířátek.

Součásti batohu

  • Samotným nosným systémem

  • Nosnými ramenními popruhy – asi nejdůležitější část nosného systému, která vám zajistí pohodlné nošení. Pro uživatelskou pohodu a funkčnost je nutné dát pozor na možnost dotažení popruhů při zatížení batohu nebo jeho povolení. Další součástí jsou balanční popruhy, které zajišťují přitažení „nákladového“ prostoru k popruhům.

  • Bederní pás (slangově bederák) - druhá důležitá část nosného systému. Bederák musí být dlouhý tak, aby šel dotáhnout a při chůzi odlehčil ramenům, ale také pohodlně povolit.

  • Prsní popruh – je umístěn na nosných popruzích a zajišťuje stažení popruhů k sobě.

Nosné systémy jsou buď stavitelné (tento prvek se objevuje u větších batohů) nebo jsou nosné popruhy vyrobeny napevno. Z vlastní zkušenosti doporučujeme batoh spíše s jednoduchým nosným systémem

Každý batoh by měl disponovat kompresními pásky, které zmenší nevyužitý prostor a tím stabilizují náklad. Turistické a skialpinistické batohy musí mít poutka na uchycení cepínů nebo skládacích hůlek.

Batohy se vyrábějí buď jako jednokomorové tj. – prostor batohu je vytvořen jedním prostorem nebo dvoukomorové. Z dvoukomorového batohu ale můžete vytvořit batoh jednokomorový odepnutím nebo otevřením přepážky. Dvoukomorové batohy usnadňují balení. Do spodní části se umísťují lehké věci tj., spacák, oblečení apod., zatímco do horní komory je lepší dávat těžší věci, potraviny, vodu, vařič atd. Tento systém balení je dobrý při stoupání. Při sjíždění na lyžích nebo sestupech je vhodné posunout těžší věci směrem dolů.

Batohy se v současné době vyrábějí převážně ze syntetických oděru vzdorných materiálů. Většina batohů promoká, pouze vodácké batohy vyrobené z pevné polyethylenové folie a opatřené rolovacím zapínáním jsou voděodolné. V případě deštivého počasí je tedy dobré na batoh navléknout „pláštěnku“, která je někdy součástí spodní části batohu. Dalším řešením je pončo přes vás i batoh.

Velmi důležitou součástí batohu jsou plastové spony, které se dají lehce rozepnout, ale nesmí se rozepínat samy.

batoh popis.jpg, 88kB

Jak vybrat batoh?

Výběr je možno rozdělit do několika fází.

  1. Je nutné si uvědomit, na co bude batoh používán. U cyklo-batohů je situace jednoduchá, u batohů do města také. Problém nastane, když budete chtít jeden batoh „na vše“. Pak preferujeme nejčastější používaní, ale dobře rozvažte velikost batohu.

  2. Výběr cenové hladiny a preference jednoduchosti nebo dokonalé propracovanosti batohu. Z vlastních zkušeností doporučujeme jednoduchost.

  3. Pak si vyhlédněte batoh, upravte délku zad, upevněte bederák, vyzkoušejte manipulaci se sponami na nosných popruzích. Při zkoušení batohu mějte batoh naplněný. Nezapomeňte zatáhnout balanční popruhy.

batoh8.jpg, 46kB batoh9.jpg, 48kB
Alternativní „vodácký“ způsob zapínání – nevýhodou je ztráta úložného prostoru ve víku batohu Kompaktní způsob uzavření batohu
batoh1.jpg, 24kB
Cyklistický batoh – z boku je zřetelný nosný systém z velmi kvalitním odvětráním zad
batoh2.jpg, 36kB
Nosný systém s odvětráním
batoh3.jpg, 56kB
Skialpinistický batoh – vybaven nosnými poutky na lyže a poutky na cepín
batoh4.jpg, 33kB
Možnost „vstupu“ do batohu přes zip na zádech
batoh5.jpg, 27kB
Expediční batoh sbalen bez použití nástavce
batoh6.jpg, 24kB
batoh7.jpg, 23kB
Expediční batoh - využití nástavce pro zvětšení objemu