Boty

boty8.jpg, 44kB

Různé kategorie bot: (zleva) duplexy, těžké pohorky, lehké pohorky, „outdoorovky“, sandály

Kategorie bot

V dnešní době neexistuje ustálené značení vhodnosti obuvi pro jednotlivé aktivity. Někteří výrobci poukazují na cílové použití, někteří rozdělují boty na kategorie dle písmen. Předkládané dělení je syntézou obou a určitě není jedinečné. Má čtenářům poskytnout představu o jednotlivých typech obuvi. V textu je použito tradiční pojmenování obuvi - pohorky. Ovšem v katalozích se velmi často využívá nepřesného překladu trekovky.

Sandály - boty, které oceníte na dlouhých výletech v době odpočinku.

Kategorie A - v některé literatuře naleznete výraz „outdoorovka“/ "outdoorová" obuv (ATC polobotky, nízké sportovní boty). Jsou to nízké lehké boty pro každodenní nošení vhodné na výlety po upravených cestách.

Kategorie A/B - lehká pohorka - kotníkové boty pro turistiku v nenáročném terénu, frekventovaných horských cestách, výlety bez těžkého batohu.

Kategorie B - vyšší boty s pevnou patou, které využijete pro turistiku na náročnějších cestách, kde postupujete po prudkých horských chodnících a nesete batoh.

Kategorie B/C – velmi pevné kotníkové boty se značnou torzní pevností. Boty pro náročné výlety ve vysokých horách, kde není nouze o suťoviště a strmé svahy.

Kategorie C – těžká pohorka robustní konstrukce určená pro vysokohorskou turistiku, výpravy po ledovci, postupy terénem bez značených cest s možností uchycení maček.

Kategorie D - expediční boty, do této kategorie lze zařadit i boty skeletové duplexy. Boty pro výškové horolezectví, kde postupujete ve sněhu. Použití maček je samozřejmostí.

Materiály používané k výrobě bot

V době moderních materiálů a nepromokavých membrán by se mohlo zdát, že klasická koncepce kožených pohorek je překonaná, ale opak je pravdou. Každý výrobce nabízí několik modelů pohorek vyrobených z kůže. Kůže je klasický materiál na výrobu obuvi a její výhoda je zejména v trvanlivosti. Uplatnění najde zejména u pohorek do zimního období, boty mají méně švů a lépe se impregnují.

Pro letní pohorky se využívají moderní materiály kombinované s kůží, doplněné často membránou (goretex, water stopper apod.). Vyznačují se větším množstvím švů. Mechanická odolnost těchto pohorek je menší, než u klasické kožené boty.

Podrážka - výrobci používají odlišné materiály na výrobu podešví (podrážek), ale materiál Vibram je zárukou kvalitního výrobku. Podešve mají velmi odlišné tvary. Výrobci se snaží čerpat inspiraci v přírodě, a tak mají některé podešve tvar tlapy rysa apod.

Výběr bot

Při výběru bot je nutné odpovědět na několik otázek:

  • Kde se budete pohybovat?

    Dle uvedeného dělení je nutné zvolit botu pro nejfrekventovanější aktivitu.

  • Jaká je vaše hmotnost a jak těžký batoh budete nosit?

    Čím má člověk větší hmotnost a těžší batoh nese, tím více je potřebné vybírat boty určené do náročnějších podmínek.

  • Jaké dlouhé túry budete podnikat?

    Pro dlouhodobější akce volte vždy obuv do náročnějších podmínek, aby se vám nestalo, že v polovině výpravy vás opustí např. podešev.

Jak zkoušet obuv

Obuv zkoušejte od většího čísla k menšímu. Při zkoušení mějte na nohách ponožky, které budete do vybíraných bot používat. Jestliže kupujete kvalitní boty, na ponožkách nešetřete. Ponožky do pohorek jsou speciálně konstruovány pro náročnější použití a mají vyztuženou patu a špičku. Zašněrujte boty tak, aby vám dobře seděla pata. Tkaničkami stáhněte obuv do těsného kontaktu s nártem a projděte se po schodech, šikmé ploše apod. Pata vám musí „sedět“, nesmí tlačit. V případě nepohodlí vyzkoušejte botu od jiného výrobce.

Velikost obuvi není omezena pouze na délku chodidla, ale i jeho šířkou. U některých výrobců naleznete označení pro široké chodidlo jako W (z angl. wide – široké).

Údržba

Všechny typy bot vyžadují pravidelnou údržbu. Obuv je nutné zbavovat nečistot, vysoušet je a impregnovat. Impregnace zajišťuje vodoodpudivost vrchní vrstvy a prodlužuje životnost použitých materiálů. Na údržbu turistické obuvi se nesmí používat běžné „krémy“ na boty. Na impregnaci obuvi používejte pouze doporučené přípravky výrobcem obuvi. Pro impregnaci kožených bot jsou velmi osvědčené přípravky na bázi včelích vosků.

boty1.jpg, 30kB
Pohorka kategorie B/C
boty2.jpg, 25kB
Duplexová bota tzv. skeleta
boty3.jpg, 31kB
Podrážky – vlevo skeleta, vpravo pošev boty kategorie B/C
boty4.jpg, 19kB
Podrážka „outdoorové“ boty
boty5.png, 137kB
Žlábek na patě pro uchycení maček
boty6.jpg, 27kB
Žlábek na špičce pro uchycení maček
boty7.jpg, 33kB
Dětská „outdoorová“ obuv