Stany - rozdělení a popis v příloze popis stanu

Stany, ve kterých příležitostně přebýváme, patřily v některých obdobích lidstva ke stálým příbytkům. V dnešní době je stan převážně záležitostí letních dovolených, otrlejší se stanem vyrazí i do zimních hor. Jen malá část lidské populace dnes žije trvale ve stanech. V historii lze nalézt stany u indiánských kmenů - tzv. týpí, u kočovníků na poušti ve vnitrozemských oblastech oblíbené jurty. Na stálých letních táborech mají své nezastupitelné místo stany podsadové, ve kterých jsou postele umístěny ve výšce cca 40 cm nad povrchem země a tím je zaručen určitý komfort. Své uplatnění najdou na táborech také stany hangárovitého tvaru sloužící jako jídelny, shromažďovací prostor nebo jako sklad materiálu.

Pro aktivity putovací, kde si všechno nesete na zádech (vezete na lodi), je nutné mít stany zcela jiných rozměrů a hmotností. Nejvíce prodáváné jsou stany pro 2 – 3 osoby. Do těchto stanů se ve dvou pohodlně vejdete i s batohem a nebudete si vzájemně překážet.

Tvary a konstrukce stanů

Pro putování se osvědčily převážně stany kopulovité (geodetického tvaru) nebo stany tunelové. Z hlediska využití prostoru nad základnou jsou nejlepší tunelové stany, ale jejich nevýhodou je nutnost kotvení.

Převážná většina stanů používající se na putování je dvouplášťová, tj. na konstrukci je upevňena vnější nepromokavá část označovaná jako tropiko. Vnitřní část stanu zavěšená na konstrukci se nazývá vnitřní stan nebo ložnice. Dvouplášťové stany mají velkou výhodu v cirkulaci vzduchu , která je velmi důležitá hlavně v zimních měsících. Jednoplášťové stany jsou pouze stany bivakovací nebo velmi levné výrobky na jednu sezónu.

Dnes jsou na výrobu stanů používány převážně syntetické materiály. U jednoplášťových stanů se někdy setkáme s bavlněnou tkaninou. Bavlna je přírodní materiál, ze kterého se stany původně vyráběly a i dnes má své nezastupitelné místo.

Tropika stanu se vyrábí z polyamidových tkanin s polyuretanovým zátěrem. U stanů nižších kategorií je použita polyesterová tkanina. Vnější strana tropika je silikonizována, tzn. je naipregnována tak, aby co nejlépe odpuzovala stékajicí vodu. Švy tropika musí být dokonale zalepeny páskou, aby i v pozdější době bylo tropiko neustále nepromokavé. Barva tropika je důležitým faktem pro výběr. Světlejší barvy nabízí více světla, tím je pobyt ve stanu přívětivější.

Podlážky jsou vyráběny z podobných materiálů jako tropika, liší se pouze větší gramáží a větším množstvím zátěru.

Konstrukce stanu se vyrábí z duralových prutů nebo u levnějších variant stanů z laminátu. V případě stanů určených do extrémních podmínek se používají slitiny s příměsí skandia. Někteří výrobci nabízí i více variant konstrukcí.

Vnitřní stan „ložnice“ by měl být vytvořen tak, aby nebránil proudění vzduchu. Pro letní měsíce by měl být vybaven moskytiérou.

Jak vybrat stan?

Stejně jako u dalšího vybavení do přírody je nutné nejdříve stanovit, pro jaké účely budu stan potřebovat.

Pro cyklo, pěší nebo vodácké výlety preferujte menší stan s nižší hmotností, který se bude jednoduše stavět. Pouze vodáci nemusí bedlivě hlídat hmotnost stanu. Je příjemné mít stan, ve kterém si sednete nebo i kleknete.

Pro putování v horách je nutné zohlednit klimatické podmínky – tj. stan by měl mít odolnější konstrukci, sněhové límce, nízkou hmotnost a jednoduchou stavbu. Pro zimní putování se vyplatí stan se dvěma vchody (efektivnější balení věcí, změna směru větru apod.).

Pro kempování volíme větší stan, hmotnost nehraje důležitou roli. Velikost stanu by měla umožnit uživatelům vzpřímený postoj.

stan8.jpg, 94kB

Apsida – (vlevo) zvětšený prostor pouze střihem tropika

Předsíňka – (vpravo) zvětšený prostor střihem tropika s přidanou konstrukcí

stan1.jpg, 16kB
Tábornické stany s podsadou - nenahraditelná konstrukce stanů poskytující solidní komfort
stan2.jpg, 19kB
Tradiční indiánské obydlí – stany pro stálé tábory, mnohdy slouží jako společný prostor
stan3.jpg, 18kB
„Hangár“ sloužící jako sklad, společný prostor apod.
stan4.jpg, 41kB
Mongolská jurta – stan sloužící jako stabilní přístřeší je konstruován tak, aby poskytl komfortní bydlení i v zimních měsících
stan5.jpg, 36kB
Stan gobi - tvar stanu pouštních kočovníků
stan6.jpg, 21kB
stan7.jpg, 37kB
Geodetický stan s horní konstrukcí - na obrázku velká předsíňka, ve které si pohodlně sednou dva obyvatelé
stan9.jpg, 13kB
Velký rodinný tunelový stan
stan10.jpg, 33kB
Zimní stan se sněhovými límci
stan11.jpg, 26kB
Předsíňka zimního stanu