Spací podložky – karimatky

Karimatka je mnohdy důležitější součást dobrého spánku než vlastní spací pytel. Hlavním úkolem karimatek je vytvoření dostatečného tepelného odporu oproti zemi. Nejlepší izolační vlatnosti mají karimatky nafukovací resp. samonafukovací. Jejich velkou předností je uvedená kvalitní izolace, nevýhodou je jejich zranitelnost. Jsou náchylné na propíchnutí ostrým předmětem a při vystavení přímému slunci hrozí riziko porušení vnitřní struktury. Vyšší pořizovací cena je také velkým minusem. Velmi dobrým kompromisem mezi cenou a funkčností jsou pěnové karimatky s uzavřenou porovitou strukturou tzv „Evazotky“ (EVA). Ostatní pěnové karimatky jsou vhodné pouze do suchého prostředí nebo jako podložky proti požkození nafukovacích karimatek. Alumatky jsou podložky s jednostrannou nebo oboustrannou hliníkovou vrstvou, které slouží spíše pro nouzové účely.

Velikost - čím silnější karimatka, tím větší tepelný odpor a vyšší hmotnost. Vybrané typy karimatek mají tloušku 10cm (to už je skutečná postel), kterou není radno nikam nosit. Příznivý poměr hmotnosti oproti kvalitě spaní je kolem 2,5 cm.

Šířka karimatek je v základním provedení 60 cm, pro vzrostlejší doporučujeme karimatky širší.

Délka - standardní délka karimatek je 180 cm, mnohdy i to je dost. Při spaní si můžete vypomoci batohem, bundou pod hlavou apod. Vyšší jedinci mohou nalézt karimatky o délce až 200 cm.

Při nákupu karimatky zohledněte komfort spaní oproti ceně a hmotnosti. Asi nejlepší poměr užitné hodnoty a peněz lze nalézt u karimatek EVA. Při dlouhodobém zimním putování je nutné zvážit riziko poškození nafukovací podložky a její komfortnost oproti „nezničitelnosti“, ale horší skladnosti podložky EVA.

kar1.jpg, 22kB
Různé tloušťky karimatek (1 cm, 2,5 cm, 3,5 cm)
kar2.jpg, 41kB
„Evazotka“ (EVA) je velmi dobrým kompromisem mezi funkčností a cenou