Příklady cvičení

Rozcvičení

Představujeme zde pouze námět cvičení ve dvojici, která slouží pro připravení skupiny k dalším aktivitám. Nabízená cvičení lze zvládnout s širokou škálou účastníků a v různém terénu.

Pyramidy ve dvou

Pro stavbu jednoduchých pyramid je potřeba upozornit na správné držení těla, konkrétně na držení rovných zad a postavení hlavy v prodloužení trupu. Všechny pohyby by měly být při stavbě kontrolované a všichni účastníci musí vědět, co právě dělají. Vzájemný úchop by měl být optimálně okolo zápěstí. Při stojích na ramenou je naprosto nezbytná záchrana od ostatních účastníků.

Píďalky

Dvojice sedí skrčmo čelem proti sobě, aby každý účastník seděl plnou vahou na nártech druhé osoby. Paže jsou v předpažení a oba účastníci se pevně drží okolo zápěstí. Přitažením za ruce se první z dvojice nadzvedne a odlehčí nárty partnerovi, který posouvá nohy do sedu pokrčmo. První z dvojice pak dosedne na přesunuté nárty a přitažením partnera odlehčí své nárty, které přisouvá k sobě. Tento kolíbavý pohyb se opakuje. Pokud dvojice chytne správný rytmus, pohyb vypadá jako přemisťování červa.

Kobylky

Dvojice je opřena zády k sobě ve dřepu. Poskoky do stran se pohybuje dvojice jako skákající kobylka.

Trakař

Jeden účastník začíná ve vzporu ležmo a snaží se o maximální zpevnění celého těla. Druhý ho chytne v oblasti kotníků. Společným úkolem je překonat určenou vzdálenost.

Lenochod

Jeden z dvojice naskočí do náruče druhé osoby s nohama okolo boků, ruce kolem krku. Postavená osoba přepadne dopředu na ruce a držící se účastník si posune ruce pod ramena. Zavěšen je pouze nohama za boky a rukama za hrudník.

Žáby

Jeden z dvojice si lehne na záda s rukama ve vzpažení pokrčmo a chytí druhou osobu v oblasti kotníků. Postavená osoba se předkloní a chytne skrčené nohy přednožmo ležící osoby rovněž v oblasti kotníků. Pokud jsou oba účastníci připraveni, postavená osoba se odrazí dopředu a provede kotoul za ležícím partnerem, který koriguje jeho let. Ležící osoba kontroluje především dopad na zem, který by měl být co nejpomalejší.

Těžší varianta je provedení ve trojici.

Želva

Jeden z dvojice naskočí do náruče druhé osoby s nohama okolo boků, ruce kolem krku. Po naskočení se pevně svírá nohama boky partnera a pomalu se zaklání až do momentu, kdy proleze mezi rozkročenýma nohama stojícího partnera. Nadhmatem chytne jeho kotníky. Postavená osoba přepadne dopředu na ruce a takto se snaží přemístit stanovenou vzdálenost. Přemístění je ulehčeno, pokud zavěšená osoba přenáší hmotnost z jedné strany na druhou.

Rozcvičení ve dvojici
Jednoduché pyramidy ve dvojici - na stehnech čelem k sobě
Jednoduché pyramidy ve dvojici - na stehnech, zády k partnerovi
Jednoduché pyramidy ve dvojici - stojka na ramenou a na kolenou
Stoj na ramenou partnera
Píďalky
Kobylky
Trakař
Lenochod
Žába
Želva