Spacák jako jedna z nejdůležitějších součástí vybavení

Jak si kdo ustele, tak si lehne - říká staré české pořekadlo. U spacáku to při putování přírodou platí stejně. Pro dobré spaní je velmi důležitá kombinace spací podložky tzv. karimatky a spacího pytle. Sebelepší spacák nezachrání komfort spaní na špatné karimatce. Ze zkušenosti a různých měření doporučujeme nejdříve se vybavit kvalitní karimatkou a posléze spacím pytlem. Nejlépe je však koupit uvedené najednou. Spacích pytlů je na českém trhu nepřeberné množství od velmi levných “marketových“ až po velmi kvalitní a drahé.

Jaký spacák vybrat?

Při výběru záleží na převažujícím použití. Jiný spacák zvolí cyklo turista, který brázdí cesty v letních měsících, a horolezec putující do nejvyšších horstev.

Spacáky můžeme rozdělit

  • dle náplně

Syntetika - umělá vlákna nebo také mikrovlákna. Materiál, který je převážně vyráběn z polyesteru v mnoha variantách. Umělá vlákna začala vyrábět firma DuPont. Nejlepším vláknem tohoto koncernu je Thermolite Extreme. V dnešní době je vůbec nejlepší náplní Polarguard 3D nebo Climashield. Velkou nevýhodou umělých vláken je jejich kratší životnost a větší objem. Výhodou naopak je velmi nízká absorpce vzdušné a tělesné vlhkosti. Spacáky vyrobené z těchto materiálů budou preferovat dobrodruzi pohybující se ve „vlhčejším prostředí“.

Peří - osvědčená přírodní náplň, která má své nesporné výhody z hlediska tepelné izolace resp. tepelného odporu, nižší hmotnosti a menšího objemu sbaleného spacáku. Množství náplně je dáno teplotním určením spacáku. Pro zimní spacáky bude množství náplně od 1000 g do 1400 g. Pro letní spacáky stačí cca 600 – 700 g. Spacáky se plní směsí peří v poměru 70/30, 80/20 nebo 90/10. V nejkvalitnějších spacácích je použit poměr 95/5. Číselný poměr vyjadřuje množství prachového peří ke zbytku tj. k malým pírkům. Neméně důležitým údajem je plnivost, která vyjadřuje pružnost směsi. Nejlepší plnivost má hodnotu 900 cuin, kterou naleznete v nejkvalitnějších spacácích.

  • dle období, ve kterém budeme spacák používat

Letní - lehký a skladný spacák vhodný pouze do teplých letních dní.

Třísezonní - spacák pro období jaro až podzim.

Zimní - spacák pro mrazivé podmínky.

Teplotní určení spacích pytlů je vyjádřeno v normě EN 13 537

spacak7.jpg, 5,9kB

Extrémní teplota T ext

Spodní teplotní hranice, při které zkušená uživatelka spacáku, která přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacáku okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku, musí očekávat silný pocit chladu. Nastává riziko poškození zdraví prochladnutím, které může vést ke smrti.

Mezní teplota T lim

Spodní hranice, při které se zkušený uživatel spacáku, který přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacáku okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku, ve skrčené poloze globálně nachází v teplotní rovnováze a právě ještě nepociťuje chlad.

Komfortní teplota T comf

Spodní hranice komfortního rozsahu, od níž směrem dolů zkušená uživatelka spacáku, která přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacáku okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku, je v tepelném klidu, tj. nebude cítit nepohodu z chladu. Uživatelka spacáku, která je v „relaxační poloze" jako např. ležící na zádech, se globálně nachází v teplotní rovnováze a právě ještě nepociťuje chlad.

Maximální teplota T max

Horní hranice komfortního rozsahu. Teplota, při níž se částečně odkrytý uživatel spacáku právě ještě příliš nepotí. Zipy spacáku jsou otevřeny a kapuce je sklopena dolů.

Čísla, která vidíte na visačce v obchodě, jsou jenom orientační. Skutečný tepelný komfort bude záležet na mnoha faktorech jako je únava, prodění vzduchu, vlhkost vzduchu, již zmiňovaná spací podložka a v neposlední řadě otužilost jedince.

Obecně lze doporučit pro ženy kvalitnější spacák než pro muže. Doporučení koresponduje s uvedenou normou. Do spacího pytle si lehejte pokud možno v suchém oblečení. V ideálním případě se oblékněte pouze ve spodním prádle. S narůstajícím chladem přioblékněte vrstvu. Samozřejmostí jsou teplé suché ponožky a čepice.

Izolace spacáku se velmi mění podle podmínek používání jako např. vítr, vyzařující prostředí, poloha uživatele a jeho oděv, izolace od země, konečná vlhkost uvnitř spacáku atd. Vnímání chladu je také individuálně různé. Vliv má aklimatizace, fyzický a psychický stav, jídlo atd.

Teplotním určení spacáku se mění podle konstrukce a množství izolační hmoty umístěné ve spacím pytli.

Konstrukce spacáku

Kvalitní spací pytle se v současné době vyrábí výhradně komorovým systémem. Komorový systém je způsob poskládání a sešití látky tak, aby byly eliminovány tepelné mosty. Komorových způsobů šití je několik. Pro spacáky z umělých vláken se využívá sendvičová konstrukce, tj. jsou k sobě sešity dvě nebo více nezávislých vrstev.

Loft, tj. schopnost zaujmout co největší objem neboli výšku komory spacího pytle v pomyslném řezu, tedy laicky - jak moc se umí spacák „nafouknout“ po rozbalení z transportního obalu, způsob šití (sendvič, šindel), směr vláken v izolačním rounu a další. Vlastním izolačním médiem není totiž použitá náplň, ale vzduch.

Oboustranný zip - umožňuje uživateli zlepšit teplotní komfort odvětráním nohou.

Léga – velmi důležitá součást spacáku, zabraňuje vnikání chladu přes zip do prostoru pytle.

Límec nebo také vnitřní límec - odděluje tělo od hlavy a tím zvyšuje tepelný komfort.

Kapuce - část spacího pytle zakrývající hlavu, tak aby bylo zamezeno tepelným ztrátám.

Péče o spací pytel

Ke spacákům je dodáván kompresní obal, který je lepší používat pouze na přepravu, když vám chybí prostor v zavazadlech. V kompresním obalu nechte spacák pouze po dobu nezbytně nutnou.

Spacák neustále větrejte a držte v suchu.

Skladování – spacáky skladujte suché a co nejméně stlačené. Nejlepší je vyhradit spacáku místo na ramínku, tak aby nedocházelo k stlačení „loftu“

Praní spacáku – pokud možno spacák neperte. Když už musíte péřový spacák vyprat, tak pouze ve speciálním přípravku na peří. Největším problém je ale sušení. Ideální je sušička s programem na peří a ještě do bubnu přidejte tenisáky. Nemáte-li k dispozici sušičku, počkejte na velmi horký letní den a postupujte následovně: lehce spacák vyždímejte a poté položte na savou podložku na slunce a snažte se neustále naklepávat a rozklepávat peří. U syntetických spacáků problém s praním odpadá.

spacak1.jpg, 29kB
Oboustranný zip – velmi potřebný pro udržení teplotního komfortu při „teplejších“ nocích
spacak2.jpg, 39kB
Kapuce spacáku – stahovatelná kapuce zajišťuje zakrytí hlavy a tím výrazně snižuje tepelné ztráty
spacak3.jpg, 21kB
Loft spacáku – „výška“ spacáku do které se samovolně nafoukne
spacak4.jpg, 20kB
Spacák s podélným šitím v oblasti ramen – technické řešení, které zabraňuje „sesypání" peří do stran
spacak5.jpg, 45kB
Spacák, žďárák - kombinace poskytující lepší tepelný i teplotní komfort při chladných nocích nebo při dešti
spacak6.jpg, 23kB
Žďárák, karimatka – karimatku je lepší umístit do „pytle“, tak aby při spaní byla neustále pod tělem
Pro péřové spacáky se používá následující
systemh.jpg, 23kB
Systém H – využívá se u letních spacáků; komory jsou odděleny krátkými stěnami
spacak8.jpg, 8,0kB
Systém Z - je charakteristický vzájemným překrýváním komor
spacak9.jpg, 23kB
Systém V – využívá se u zimních spacích pytlů, kdy jsou proti sobě sešity komory ve tvaru V
spacak10.jpg, 23kB